گزارشات صعود, همایش‌ها و یاد بودها

دیدار یاران در حاشیه گرامیداشت یاد و خاطره مقبل هنرپژوه سال 90

دیدار یاران در حاشیه گرامیداشت یاد و خاطره مقبل هنرپژوه

چهارمین سالیاد زنده یاد مقبل هنرپژوه در سالن سیمرغ شهر بوکان برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر کوهنوردان و شاگردان مقبل از شهرهای مختلف، خانواده زنده یادان محمد اوراز و سامان نعمتی  نیز حضور داشتند. از مسئولین دولتی نیز حاضرین شامل آقایان مهندس آزادی رئیس هیات استان، معاون مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان ، فرماندار و نماینده شهرستان بوکان در مجلس بودند.سالن پر بود از جمعیت و دوستداران مقبل که حتی در کناره‌ها‌ی سالن و روی پله‌ها نیز نشسته بودند.

ساعت 5 صبح بیدارشدیم تا در هوائی با مه غلیظ و تقریبا سرد، راس ساعت 6 مقابل اداره ورزش و جوانان حاضر شویم.تا دیگر همراهان آمدند به دلیل مه غلیظ نیم ساعتی با تاخیر حرکت کردیم. دانشگاه آزاد مهاباد اتوبوس اسکانیای خود را برای ما و حضور تعدادی از اعضای تیم کوهنوردیش دراختیار گذاشته بود. تعداد مسئولین هیات کوهنوردی با اعضای کانون و به 31 نفر رسید. جاده در مسیر مهاباد – میاندوآب و تا نزدیکی های بوکان سراسر مه بود. ساعت 8 صبح وارد بوکان شدیم آنجایی که  آسمان باز شد و خورشید پشت ابرها نمایان.

در خیابان ساحلی کنار پارک مقابل سالن سیمرغ صبحانه صرف شد و قبل از ساعت 9 اولین گروه مهمان شهرستانی بودیم که وارد سالن شد و پشت سرمان بچه‌های سقز رسیدند. بنرهای مراسم  و میکروفن و ویدئو پروژکتوردر حال نصب شدن بود. با آنکه مدتی بود سالن پر شده بود از جمعیت و اکثرا نیز لباسهای کوهنوردی در مراسم شرکت کرده بودند ولی جلسه با یکساعت و ده دقیقه تاخیر شروع شد. مطابق رسم معمول ما ایرانی‌ها ! شعر و یادمان مقبل عزیز و نمایش دو کلیپ که بیشتر تصاویر و مصاحبه‌ها تکراری بود و چند باری اینها را دیده بودم و تقدیر از هفت هزاریهای حاضر در جلسه آن هم با خواندن اشتباه اسامی و شهرهایشان و اجرای قطعاتی از موسیقی و آواز بسیار دلنشین کردی  و فارسی توسط دو گروه خلاصه‌ی مراسمی بود که دوستان بوکانی برایش زحمت کشیده بودند. در اجرای آخرین قطعه از آواز کردی به یاد مقبل، خواننده آواز از فرط ناراحتی و احساسات کارش را نیمه تمام گذاشت و صحنه را ترک کرد. و اما حاشیه‌ی مراسم گرم‌تر بود. دیدار همنوردان بوکانی بعد از چند ماه و تعدادی شاید بعد از یک سال و دیدار و تقدیر از بازگشتگان سرافراز قلل از تیم استان کردستان (کاوان و آرش و سمکو) و گفتگوی گرم و صمیمی با همنوردان عزیزی از سقز و پیرانشهر و نقده باعث شد تا بیشتر از یک ساعت پس از خارج شدن از سالن در محوطه در کنار هم باشیم. ساعت 13:30 به طرف کوه “برده‌زد” در چند کیلومتری بوکان حرکت کردیم و پس از حدود نیم ساعت کوهپیمائی به محل مقبره مقبل در دامنه‌ی کوه رسیدیم. مقبره مقبل در دامنه‌ی کوه جاده‌ای مناسب برای دسترسی دارد و چند نفر از طبیعت دوستان بوکانی اطراف آنجا را درختکاری کرده و منبع آبی نیز تعبیه شده است.تعداد زیادی از حاضرین در سالن برای خواندن فاتحه و دیدار با خانواده‌ی زنده یاد آمده‌بودند و همانجا مطابق هر سال نهار صرف شد. ساعت 15:30 به طرف اتوبوس در پائین کوه حرکت کردیم و پس از توقفی کوتاه در بوکان از همان مسیر صبح در حالی که هنوز مه آلود بود به سوی مهاباد برگشتیم.

لازم یه ذکر است مراسم سالگرد زنده یاد مقبل هر سال در دامنه‌ی کوه “برده زرد” برگزار میگردد. امسال نیز از یک ماه قبل فراخوان حضور در این برنامه برای 20 آبان ماه پیش بینی شده بود که به سالن سیمرغ در 27 آبان تغییر پیدا کرد و هیات کوهنوردی بوکان برای بعد از مراسم سالن برنامه‌ای پیش بینی نکرده بلکه خود مهمانان و تعدادی از کوهنوردان به رسم سالهای قبل بر مزارش جمع شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *