کوه پیمایی, گزارشات صعود

گزارش برنامه کوهنوردی دو روزه منطقه ميدان ئه‌سته‌ر (روستاي بی‌هه‌نگون) سال 88

گزارش برنامه کوهنوردی دو روزه (پنج شنبه و جمعه14 و 15 خرداد)1388

منطقه ميدان ئه‌سته‌ر  (روستاي بی‌هه‌نگون)

صبح روز پنج شنبه 14 خرداد بر اساس برنامه پيش بيني شده هيات کوهنوردي شهرستان مهاباد 47 نفر از کوهننوردان شامل (10 نفربانوان و 37 نفر آقايان ) ساعت 6 صبح با سه دستگاه ميني‌بوس از مقابل دفتر هيات کوهنوردي به مقصد روستاي بي‌هه‌نگون حرکت کرديم.از اين تعداد 8 نفر از اعضاي کانون بودند.

روستاي بی‌هه‌نگون در حدود 40 کيلومتري مهاباد قرار دارد (در روز جمعه  اا ارديبهشت ماه کانون کوهنوردان اوراز مهاباد برنامه‌اي جهت صعود به اين قله اجرا کرده بود). بعد از خروج از مهاباد و عبور از کنار درياچه زيباي سد مهاباد و طي حدود 15 کيلومتر از جاده مهاباد به سردشت به پل سياقول مي‌رسيم که سمت راست يا به عبارتي در غرب  ما قرار دارد. با عبور از پل در امتداد جاده آسفالته روستائي و طي 5 کيلومتر از آن در کنار روستاي سياقول پائين به جاده خاکي خواهيم رسيد.. حدود کمتر از 10 کيلومتر  بعد به روستاي باگردان ميرسيم از اينجا جاده به دوراهي ميرسد سمت راست آن به روستاهاي سه‌رته‌نگ و سه‌رهولان و قلات سنان و سمت چپ به روستاي بي‌هه‌نگون منتهي مي‌شود. ساعت 9 به مقصد رسيديم و بعد از کمي کوه‌پيمائي و تجمع کوهنوردان در مسير قله ساعت 10 صبح صبحانه صرف شد. ساعت 11 مجددا حرکت کرده با عبور از دامنه‌اي ابتدا با شيب 40 درجه و سپس شيب 50 و 60 درجه و چند استراحت کوتاه 5 دقيقه‌اي ساعت 12:15 دقيقه به چشمه حصار ميدان استر رسيديم. گروهي از کوهنوردان بوکان نيز با دو دستگاه ميني‌بوس به جمع ما اضافه شدند و در اين برنامه مشترک شرکت کردند. هوا آفتابي و گرم بود فقط هنگام عصر و نزديک غروب از شدت گرما کاسته شده ابتدا باد ملايم و در نيمه شب باد شديدي شروع به وزيدن کرد.

کمپ چادرها همانجا برپا شد و بعدازظهر  صعود به قله انجام شد.شب ساعت 23:30 خبردارشديم آقاي مهندس محمودزاده نماينده مردم مهاباد در مجلس نيز به جمع ما پيوسته است.

صبح روز جمعه ساعت 9 بعد از صرف صبحانه، مهندس محمودزاده براي جمع کوهنوردان سخنراني کرد و پس از آن برنامه صعود به قله سپي سنگ واقع در غرب قله ميدان استر اجرا شد. کوهنوردان ساعت 13:30 از قله به محل چادرها برگشتند و بعد از صرف ناهار ساعت 15:40 زمان برگشت به روستا تعيين گرديد.جمع پراکنده کوهنوردان در هنگام فرود از قله ساعت 17 به روستاي بي‌هه‌نگون رسيد و همه کوهنوردان در نهايت سلامت ساعت 20:30 به مهاباد رسيدند.

گزارش از سحر عبدي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *