کوه نوردی, گزارشات صعود

گزارش صعود سراسري 30 قله در منطقه علم کوه زمستان 87 شهرستان طالقان

گزارش صعود سراسري 30 قله در منطقه علم کوه زمستان 87 شهرستان طالقان

زمان برنامه: 16-17-18 بهمن   مکان: طالقان- اداره تربيت بدني

تيمهاي شرکت کننده در برنامه: تمام استانهاي کشور

سهميه هر استان 6 نفر

ميزبان: هيات کوهنوردي استان تهران

طي فراخواني از طرف هيات کوهنوردي استان تهران، تمام استانهاي کشور براي صعود سي قله منطقه طالقان  دعوت شدند. در اين راستا تيم شهرستان مهاباد نيز علاوه بر سهميه استان از طرف شخص آقاي يونس رضاخاني مسئول کميته هيماليا نوردي استان تهران به اين برنامه دعوت شد که افراد شرکت کننده در اين برنامه به سرپرستي آقاي طاهر پهنائي عبارت بودند از آقايان: امير دمکري، اسماعيل خليلي، عزيز امام جمعه، ناصر احمدزاده، علي بهرنگي و اميد ابراهيم خاص.

چهارشنبه 6/11/87

تيمها مي‌بايست ساعت 8 الي 10 صبح براي ثبت نام در دفتر تربيت بدني شهرستان طالقان حضور يابند و قله مورد نظر را با مشورت کميته فني صعود انتخاب کنند. تيم شهرستان مهاباد قله خرسان جنوبي را به ارتفاع 4620 متر به اتفاق تيم استان قزوين انتخاب نمود که براي اجراي برنامه 5 روز زمان نياز داشت. ساعت 11 صبح برنامه افتتاحيه با سخنراني آقايان محمد شعاعي رئيس فدراسيون، کاشف رئيس هيات کوهنوردي استان تهران و تعدادي از مقامات شهرستان طالقان شروع شد. پس از مراسم افتتاحيه و صرف ناهار، تيمها راس ساعت 16 به منظور صعود به قله مورد نظر به مقصد روستاهاي مجاور با ميني‌بوس اعزام شدند.

تيمهاي مهاباد و استان قزوين براي صعود به قله خرسان جنوبي به روستاي پراجان انتقال داده شد.

پنج‌شنبه 17/11/87

ساعت 3 بامداد براي صرف صبحانه و آمادگي تيم‌ها براي صعود زمان بيدار باش از طرف کميته سرپرستي اعلام شد و ساعت حرکت به منطقه 4:30 بامداد تعيين شد. سرپرست تيم آقاي منصور غلامي از استان قزوين انتخاب شدند، وي تا کنون 6 برنامه برون مرزي را در کارنامه خود دارد و از دوستان بنده نيز مي‌باشد. در ضمن سرپرست تيم ميش چال نيز که مرکب از چند استان بود آقاي مشهدي انتخاب شدند و راهنماي کلي آقاي منصور غلامي.

تيم ما براي صعود قله خرسان جنوبي بايد ابتدا قله ميش چال ، گردانه کوه، مناره وستاره را صعود مي‌کرد که همگي بالاي 4000 متر بود. تا قله ميش چال بايد آقاي مشهدي را همراهي مي‌کرديم. ساعت 4:30 صبح تيمها در روستاي پراچان به طرف منطقه حرکت نمودند. هوا تاريک و نسبتا سرد بود و در سر راه بايد از رودخانه عبور کرده و به دامنه کوه مي‌رسيديم. تعدادي از کوهنوردان به دليل اينکه کفشهايشان خيس شده بود از ادامه برنامه بازماندند و راهي روستاي پراچان شدند. از جمله دبير هيات کوهنوردي استان آذربايجان غربي آقاي مهندس مويدزاده. کوهپيمائي از ابتدا همان ابتدا با برف کوبي سنگين شروع شد، برف زيادي در منطقه بود بطوري که در بعضي از جاها تا کمر در برف فرورفتيم و وجو کوله‌هاي سنگين نيز بر شده آن مي‌افزود. هرچند دقيقه سرقدم عوض مي‌شد تا فشار برف کوبي برهمه تقسيم شود. يالي که منتهي به قله منتهي مي‌شد در بعضي از جاها به گرده تبديل مي‌شد و افراد بايد دست به سنگ شده به سختي عبور مي‌کردند. پس از کوهپيمائي سخت وطاقت فرسا در ساعت 16بعدازظهر تيم به ناچار بر روي يال برفي کمپ را برقرار نمود و پس از استراحت و صرف شام در چادر سرپرستها جلسه‌اي در مورد ساعت صعود و چگونگي ادامه برنامه تشکيل داده با توجه به پيش‌بيني هواشناسي احتمال اينکه در روزهاي شنبه ويک شنبه هوا ناپايدارتر در منطقه حاکم باشد تيم ما از صعود به قله خرسان جنوبي منصرف شد و تنها به صعود همراه اقاي مشهدي به قله 4500 متري ميش چال اکتفا کرد ، ساعت حرکت 6 صبح تعيين شد.

جمعه 18/11/87

علي‌رغم تعيين ساعت 6 صبح براي صعود که شب قبل تعيين شده بود اما متاسفانه همه تيمها کمپ را جمع کرده اعلام شد به طرف پايين برگردند. در اين راستا تيم ما به سرپرستي آقاي منصور غلامي همراه تيم قزوين تصميم گرفت حرکت به سوي قله ميش چال را ادامه دهد و ساعت حرکت 7 صبح تعيين شد.از تيم ما آقايان امير دمکري و اسماعيل خليلي به دليل برف زياد و از تيم قزوين نيز دو نفر به دليل اينکه تجهيزات مناسبي نداشتند از صعود منصرف به همراه تيم آقاي مشهدي به روستاي پراچال برگشتند. از تيم مهاباد آقايان پهنائي، امامجمعه، بهرنگي و ابراهيم خاص و از تيم قزوين آبقاي غلامي(سرپرست) رشوند و محرابي به سوي قله ميش چال حرکت نمود. خوشبختانه برف‌کوبي نسبت به روز قبل کمتر بود و برف موجود از سفتي بيشتري برخوردار بودکه کار ما را راحت‌تر نمود. تيم در ساعت 10:30 در سلامتي کامل  تمام همنوردان قله ميش‌چال را صعود کرد و پس از صرف مقداري آب و تنقلات، گرفتن عکس و فيلم‌برداري به دليل اينکه دچار خرابي هوا نشود با سرعت بيشتر به پايين حرکت نمود. بين ساعت 12 تا 13 همگي به محل کمپ بازگشتند. پس از صرف نهار و جمع نمودن کمپ در ساعت 16 تيم به طرف روستاي پراچان حرکت کرد. پس از 3 ساعت کوهپيمائي ساعت 19 به روستاي پراچان رسيديم که دوستان در روستا ضمن تبريک و خسته نباشيد با روبوسي از بچه‌ها استقبال نمودند. خودرو تربيت بدني در روستا منتظر ما بود پس از چند دقيقه استراحت و تعويض لباس باتفاق دوستان با ميني‌بوس در نهايت صحت وسلامت روانه شهرطالقان شديم. در طالقان اقاي يونس رضاخاني استقبال گرم و صميمانه‌اي از ما نمود و به دوستان براي صعود به قله تبريک گفتند. بنده گزارش برنامه را همراه عکسها در اختيار مسئولين برنامه گذاشته و بدين صورت برنامه طالقان به پايان رسيد. در پايان از هيات کوهنوردي استان تهران خصوصا آقاي کاشف و رضا خاني و مسئولين طالقان نهايت تشکر و سپاس را داشته براي همگي آرزوي توفيق و شادکامي دارم.

طاهر پهنائي سرپرست تيم مهاباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *