همایش‌ها و یاد بودها

گزارش سالگرد اوراز سال 89

سال‌یادی کوچی سپی هیمای که‌ژه‌وانی ولاته‌که‌مان به‌ریز محه‌ممه‌د ئه‌وراز له سه‌ر گل‌کوی ئه‌و ئازیزیه به‌به‌شداری هوگرانی که‌ژ و خویندکارانی مه‌کتبی ئینسانی ئه‌و قاره‌مانه نه‌ته‌وه‌ییه له شاری نه‌غه‌ده و له داوینی کیوی سولتان یه‌عقووب  به‌ریوه‌چوو.

زورتر له 500 که‌س له که‌ژه‌وانانی ناوچه و لایه‌نگرانی کاک محه‌ممه‌د ئه‌وراز له‌و ری‌وره‌سمه‌ به‌شکویه‌دا که له ئیواره‌ی روژی هه‌ینی 20 خةرمانان له‌ لایه‌ن گروپی که‌ژه‌وانی شاهوی نه‌غه‌ده و بنه‌ماله‌ی ئه‌وراز به‌ریوه‌ چوو به‌شدار بوون.

ری‌وره‌سمه‌که به خویندنی چه‌ند ئایه‌تیک له قورئانی پیروز ده‌ستی پی‌کرد. پاشان کاک مارف ئه‌وراز برای گه‌وره‌ی کاک محه‌ممه‌د باسیکی چروپری له سه‌رکه‌وتنه‌کانی  قاره‌مانه‌ی کاک محه‌ممه‌د کرد و چونیتی به‌زاندنی به‌رزترین  لوتکه‌کانی دونیای بو به‌شداربووان باس کرد.

سالگرد عروج سفید اسطوره کوهنوردی میهنمان بر مزار این قهرمان ملی برگزار شد.

عصر روز جمعه 20 شهریور ماه 1388 مراسم یادبود و گرامیداشت خاطره محمد اوراز بر مزار ابدی وی در دامنه کوه سلطان یعقوب نقده با شکوه و ادای احترام بیش از پانصد نفر از کوهنوردان منطقه برگزار شد.

برابر برنامه ریزی هیات کوهنوردی شهرستان مهاباد بیبش از یکصد نفر از کوهنوردان گروههای مختلف کوهنوردی مهاباد از جمله تعداد زیادی از اعضای کانون کوهنودان اوراز مهاباد به وسیله سه دستگاه مینی‌بوس و تعداد زیادی خودروی شخصی ساعت 18:30 به سوی شهرستان نقده حرکت کردند. ساعت 19:30 بعد از پیشواز گروهی از کوهنوردان نقده از این کاروان همگی به سوی مزار محمد اوراز حرکتی نمادین انجام شد. در دامنه کوه سلطان یعقوب در محوطه‌ای سرسبز و هوای بسیار خنک اواخر تابستان ساعت 20 سفره افطار کوهنوردان روزه‌دار برپا شد. ساعت 21 بیش از یکصد نفر از کوهنوردان مهابادی با شمعهای روشن و تابلوی گل به سوی مزار محمد حرکت کردند و به دیگر حاضران که از شهرهای اطراف آمده‌بودند پیوستند. خانواده مقبل هنرپژوه، شاگرد فقید این معلم بزرگ هم در مراسم حاضر بودند. مراسم ساعت 21:30 با تلاوتی آیاتی از قرآن مجید آغاز شد. بر مزار این کوهنورد نامی چادری سفید برپا بود که به وسیله شمع‌های روشن دوستدارانش احاطه شد. انگار اینجا همان گاشربروم یک است در بهشت و دوستدارانش دانه‌های برف سفید چون قلبهای پاکشان برای ادای احترام آمده‌اند. مجری برنامه بعد از خوش‌آمد گوئی به حاضران از برادر بزرگ محمد خواست تا در مورد این یادبود و برنامه‌های وی صحبت کند. معروف اوارز چگونگی اجرای صعودهای محمد را تشریح کرد و جملاتی از بزرگان کوهنوردی ایران و جهان در مورد محمد نقل کرد. هرچه می‌شنویم صحبت از بزرگواری یک انسان والا است که متاسفانه تا زنده بود کمتر از او شنیده بودیم و تمام اینها بر عظمت روح این شخصیت برجسته خواهد افزود.

چادر پذیرائی برپا بود و از مهمانان با چای و فرنی و خرما پذیرائی شد. استاد رسول کریمی شاعر مهابادی مترجم منظومه مه‌م و زین خانی به فارسی که شعر حیدر بابای استاد شهریار را نیز با شکوه هرچه تمام‌تر به کردی ترجمه کرده در این مراسم ابیاتی از حیدر بابا را به ترکی و کردی قرائت کرد، سپس شعر خود را در ستایش از محمد اوراز خواند. سپس آقای عبدالرحمن سپهری از اساتید دانشگاه مهاباد گفتاری پیرامون محمدی که هرگز اورا ندیده بود بیان کرد. مجری برنامه ضمن تقدیر از امین معین مدیر وبلاگ گرین کوه نهاوند به دلیل پیشقدم شدن در طرح موضوع سالگرد محمد اوراز از پیامهای دوستان و کوهنوردان دیگر که به این وبلاگ ارسال شده بود باذکر شهرهای این عزیزان از آنان نیز تشکر کرد. ساعت 23 مراسم با احترام به محمد سربلند پایان یافت.

کانون کوهنوردان اوراز مهاباد تقدیر و تشکر خود را به خانواده محمد و دوستانش و کوهنوردان نقده به دلیل برگزاری این مراسم با شکوه تقدیم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *