کوه نوردی, گزارشات صعود

گزارش صعود به قله قندیل سال 88

گزارش کوهنوردي قله قنديل واقع در منطقه پيرانشهر

روزهاي چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه 13 الي 15 خرداد سال 1388

گروه دو نفره کانون کوهنوردان اوراز مهاباد  شامل آقايان ابراهيم خاتمي و هيمن سلطاني به همراه گروه سه نفره هيات کوهنوردي پيرانشهر در يک برنامه مشترک بر قله  قنديل بلند ترين قله شمالغرب کشور گام نهادند.

اين در شرايطي است که در چند سال گذشته تعدادزيادي از کوهنوردان ايران آرزوي ديدار مجدد با قنديل را دارند که به دليل شرايط ناامن حوادث مرزي چنين امکاني وجود نداشت. ولي گويا اين امکان ديگر در حال فراهم شدن است و شرايط امن به منطقه بازگذشته است و اين سومين هفته است که تعدادي از کوهنوردان در گروههاي کوچک بر قله گام نهاده‌اند.

گروه کانون روز چهارشنبه سات  4 بامداد از مهاباد با يک دستگاه پژو آردي به طرف پيرانشهر در جنوب غرب مهاباد حرکت نمود. ساعت  5:30  بامداد بعد از عبور از شهرهاي نقده و پيرانشهر در امتداد جاده پيرانشهر به سردشت به روستاي نمنج مي‌رسيم. از روستاي نمنج تا قله حدود 25 کيلومتر راه است.

 ساعت  6 صبح حرکت خود را از نمنج با با گروه سه نفره هيات پيرانشهر شامل آقبايان زورار مرادي – کوروش پيروت آقائي و مسعود مجنون (مهابادي مقيم پيرانشهر) از شيب  تند به مقصد گوري ديلانان آغلز کرديم. از اين مسير تا 5/1 ساعت کوهپيمائي فقط يک چشمه در اواسط راه  کنار هه وار (محل چادر دامداران) وجود دارد.از گوري ديلانان  راه مالرو با شيب ملايم ما را به طرف دره ني   (دولي ني) مي‌برد. به دليل گرم شدن هوا پس از 4 ساعت کوهپيمائي به دولي ني رسيديم. در مسير صبحانه صرف شد و از آنجا به طرف درويش سپي جائي که محل درختان گردو است حرکت کرديم. ساعت 14 است ما پس از  8 ساعت کوهپيمائي  اينجا در محل درويش سپي جائي که بر سر دوراهي آن  دو رودخانه به هم ميرسد به سمت راست به طرف شيخ عايش کمپ روز اول و محل شب ماني متمايل مي‌شويم. در کنار کمپ در هوائي بهاري و ملايم در کنار هه‌وار(چادر عشاير کوچ رو) کمپ را برقرار کرده شب را به استراحت پرداختيم. عشاير عراق احشام خود را به دليل وجود مراتع بسيار مرغوب بدون رعايت نوار مرزي به ان سوي مرز مي‌آورند و در مقابل عشاير ايراني چادرهايشان را برپا مي‌کنند.

ساعت 5:30  بامداد بيدارشده ساعت 6 صبح حرکت خود را به طرف قله آغاز  مي‌کنيم.  به دليل ذوب شدن پلهاي برفي بايد مسير خود را دورتر کنيم تا از رودخانه خروشان و پرشيب حاصل از ذوب شدن يخچالها عبور کنيم. سالهاي قبل به راحتي ميتوانستيم از روي اين پلها عبور کنيم ولي حال ديگر پلي  باقي نبود و بايد مسير را دور زد يعني 2 تا 3 ساعت نسبت به سالهاي قبل بيشتر راه رفت. ساعت  11:45 به قله رسيديم.  قبل از دو قله کوچک و بزرگ قنديل حصار قنديل قرار دارد که داراي  يخچالهاي طبيعي و  آبشارهاي زيادي است.  به دليل هواي بسيار مناسب و زيبائي و گيرائي عظمت اين قله سربلند  تا ساعت  13:30 در قله مانديم و عکس گرفتيم و تنقلات صرف شد. اينجا با تعدادي ديگر از کوهنوردان تعدادمان به 40 نفر رسيد. از مهاباد پيرانشهر و ديواندره در گروههاي کوچک دو يا سه نفره  حدود 40 نفر حضور داشتند ولي از اين تعداد حدود 20 نفر از مهاباد بودند.

دوستانی که قصد صعود به قندیل را دارند حتما با هیات کوهنوردی پیرانشهر تماس بگیرند.

پس از حرکت به طرف پايين قله  ساعت 17 با حرکتي آرام به کمپ رسيديم.  شب دوم را نيز در همان کمپ و در چادرهايمان مانديم و استراحت کرديم. صبح روز جمعه ساعت 6:30 بيدارشده  به دليل سردي هوا در شب گذشته از ارتفاع آب رودخانه کاسته شده بود  لذا توانستيم با عبور از آن راه طولاني ديروز را حدود   5/1 ساعت نزديکتر کرده  زودتر از گروههاي ديگر که شب را به محلهاي پايين تر رفته بودند فرود کنيم.

ساعت 10 صبح به دولي ني رسيديم و از آنجائي که 0 صبح بدون صرف صبحانه حرکت کرده بوديم  ناهار و صبحانه هم زمان صرف شد. ساعت 13 حرکت به سوي گوري ديلانان را شروع و  ساعت 16:30 به باديناوي رسيديم. در هنگام برگشت اين مسير پيشنهاد مي‌شود زيرا مسير اين روستا داراي شيب کمتري است. در کنار چشمه معروف و استخر باديناوي استراحت کرديم و از دوستان پيرانشهري خداحافظي کرده جدا شديم تا تاکسي تلفني جهت برگشت به پيرانشهر رسيد همانجا مانديم. عصر همان روز جمعه  از پيرانشهر  با سواري کرايه به مهاباد برگشتيم.

گزارش از هیمن سلطانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *