کوه پیمایی, گزارشات صعود

گزارش برنامه کوهنوردی قله قلات شاه سال 88

گزارش برنامه کوهنوردی پنج شنبه و جمعه 17 و 18 ارديبهشت 1388

قله قلات شاه

هيات کوهنوردي و صعودهاي ورزشي مهاباد طي فراخواني با ارسال نامه‌اي از تمامي گروه‌هاي کوهنوردي مهاباد دعوت نمود تا در همايش صعود به قله قلات شاه (حدود 3000 متر) در يک برنامه دوروزه شرکت نمايند .

به همين منظور از هفته قبل ثبت نام آغاز گرديد و حدود 200 نفر براي شرکت در اين برنامه اعلام آمادگي کردند.

از کانون کوهنودان اوراز مهاباد نيز 60 نفر براي حضور در اين برنامه کوهنوردي ثبت نام کردند. ساعت 14:30 بعدازظهر پنج‌شنبه کوهنوردان در مقايل دفتر هيات کوهنوردي مهاباد واقع در مجموعه ورزشي آزادي اين شهر تجمع نموده و آقاي قادر دانشيار پيشکسوت ورزش اين شهرستان و مشاور و عضو هيات کوهنوردي و از موسسين کانون کوهنوردان اوراز بر اساس ليست اعضاي گروه‌هاي کوهنوردي شماره ميني‌بوسها مشخص شده را اعلام نمود. سوار شدن بر 9 دستگاه ميني‌بوس پيش‌بيني شده و قراردادن تعدادي از کوله‌ها در يک کاميون تا ساعت 15:30 طول کشيد. آقاي مصطفي حيدري رئيس هيات کوهنوردي مهاباد بعد از کنترل اسامي حاضرين دستور حرکت را صادر نمودند.

مقصدروستاي قلات سنان بود در حدود 40 کيلومتري مهاباد. کاروان کوهنوردان بعد از خروج از مهاباد و عبور از کنار درياچه زيباي سد مهاباد و طي حدود 15 کيلومتر از جاده مهاباد به سردشت به پل سياقول رسيد همان مسير برنامه ميدان ئه‌سته‌ر. سپس ضمن طي جاده روستائي شني از کنار روستاهاي سياقول پايين،‌مزرا، باگردان پايين و شيخان گذشتيم تا ساعت 17 به مقصدمان روستاي قلات سنان برسيم.  مسير جاده روستائي از دره‌ي سرسبز و زيبائي ميگذرد که سرسبزي خود را مديون آب رودخانه خروشاني است که از ارتفاعات لندشيخان، قلات شاه و ميدان ئه‌سته‌ر سرچشمه ميگيرد. آب حاصل از آب شدن برفها و چشمه‌هاي فراوان.

صبح روز پنج‌شنبه چند نفر آقايان امير دهبکري و خليل پاکروان  از طرف هيات کوهنوردي براي شناسائي محل استقرار چادرها در شب‌ماني و هماهنگي لازم جهت تهيه يک دستگاه تراکتور با تريلي آن به منظور حمل بار و کوله‌هاي سنگين به محل اعزام شدند.گروهي از شرکت کنندگان و مهمانان اعضاي خانواده کوهنوردان بودند که فقط جهت حضور در برنامه همايش ثبت نام کرده و قصد صعود به قله را نداشتند و اين وسيله حمل بار بيشر براي آنان پيش‌بيني شده بود.کليه حاضرين در همايش در ساعت 17 وارد روستا شده بعد از آنکه کوله‌ها در تريلي تراکتورمسقرشد گروه بزرگ کوهنوردان  به سرپرستي آقاي قادر دانشيار در صفي منظم و در طبيعتي بسيار زيبا و بهاري با وجود نسيمي خنک در هوائي آفتابي به سوي محل چادرها حرکت کردند.حدود يکساعت و نيم تا دوساعت کوهپيمائي به ابتداي دره ئه‌شکه‌وتان ميرسيم. جائي محل تلاقي دو رودخانه مملو از گلهاي زرد و بنفش و جائي مرتفع تر از بستر رودها چادر کوهنوردان يکي پس از ديگري برپا گرديد. در سمت راست دره ئه‌شکه‌وتان (غارها) شامل دو  دره با  شيبي تند به قله ختم مي‌شود و در سمت چپ با شيبي ملايم تر مي‌توان با حرکتي نيم‌دايره‌اي به خط‌الراس رسيد که مسير حرکت فرداي ما خواهد بود.

در گردهمائي شب بعد از صرف شام ابتدا آقاي مصطفي حيدري چگونگي برنامه ريزي همايش و هدف از اين حرکت جمعي را توضيح داد و گفت اجراي برنامه‌هاي مشترک بين گروههاي کوهنوردي با رعايت کليه ضوابط و مقررات کوهنوردي و حفاظت از محيط طبيعي کوهستان باعث افزايش توان جسمي و فني و ايجاد همدلي و حس همکاري بيشتر کوهنوردان و آشنائي اين خانواده بزگ شهرمان خواهد شد. سپس زمان حرکت در صبح و چگونگي اجراي برنامه را با تعيين آقاي جمال عزيزي به عنوان مسئول فني صعود معرفي کردند. در ادامه آقاي معروف اوراز برادر کوهنورد فقيد شادروان محمد اوراز در سخناني ضمن تقدير از برگزار کنندگان اين همايش از هيات کوهنوردي ديگر شهرستانها خواست تا از اين حرکت الگو بگيرند. وي هم‌چنين از همدلي و صميميت بين افراد شرکت کننده در اين برنامه بزرگ گروهي تقدير و تشکر کرد و نکاتي را از چگونگي برخورد با محيط طبيعي کوهستان متذکر شد.

گفتني است تعدادي از اعضاي گروههاي کوهنوردي شهرستان نقده نيز در اين همايش شرکت کرده بودند.

ساعت 6 صبح کوهنورداني که قصد صعود به قله را داشتند بيدار شده پس از صرف صبحانه و چايي که با آب گواراي چشمه‌هاي اطراف تهيه شده بود خود را آماده حرکت کردند. برابر اعلام قبلي وراس ساعت 7:30 گروه به سرپرستي آقاي جمال عزيزي حرکت آرام خود را به سوي قله اغاز کرد. از دره شرقي با حرکتي به شکل نيم دايره روي جاده کوهستاني و پر شيب کوه مقابل را دور زده تا به خط‌الراس برسيم تا ايجا دو بار و هر بار 5 دقيقه استراحت کرديم. اطراف مسير حرکت ما را  دريايي از گلهاي شيلر و کمتر لاله و بوته‌هاي گون پوشانيده بود. همنوردان بهترين و زيبا ترين تصاوير را در ميان توده انبوه گل‌هاي سرخ شيلر(لاله واژگون) گرفتند.  تا ساعت 11:30 شد و از آنجا بعد از طي حدود 500متر به شيب تند قبل از صخره قله‌ مي‌رسيم. قله بر فراز صخره بسيار بزرگي است که ارتفاع آن به بيش از 80 متر ميرسد و در پشت آن راهي است که دسترسي به قله را راحت تر کرده است.  ايجا بايد دست به سنگ شد. يک راه از شکاف سنگها در حدود بيشتر از 10 متر براي دسترسي به قله وجود دارد که در ميان آن دهانه‌اي است که تا عمق 10 متري آن را مي‌توان ديد با پله‌هاي سنگي، آثار دست انسان (پله‌ها و محل پا) از آنجا تا قله که محل قلعه ويران شده و به تاراج رفته‌ي باستاني است مشاهده مي‌شود. ديوارهاي تخريب شده  با سنگهاي لاشه‌اي بر تخته سنگهاي بزرگ قله تا حدودي پابرجاست و اينجا اگر بر اين تخته سنگهاي بزرگ بايستي رشته‌کوه ميدان ئه‌سته‌ر و سپي سنگ را در پشت سر و بلندترين کوه منطقه با قله رفيع آن قنديل را خواهي ديد که پربرف. گروه بعد از تجمع و گرفتن عکس پشت پلاکارد هيات که به مناسبت اين صعود تهيه شده بود و صرف آب، چائي و تنقلات از مسير زير صخره بزرگ قله و از کنار چشمه قله از دره مقابل کمپ چادرها که شيب تندي داشت به سوي ارتفاع پايين حرکت کرد. ساعت 14:30 کوهنوردان به چادرهاي خود رسيدند و ناهار صرف شد. ساعت 16 چادرهاي اردو جمع‌آوري شد و تعدادي از کوله‌ها مجددا به وسيله تراکتور به روستاي قلات سنان منتقل گرديد. اين بار از مسير کنار رودخانه به محل ميني‌بوسها برگشتيم ساعت 18:30 کليه اعضاي شرکت کننده در اين همايش بزرگ و موفق در نهايت سلامت و بدون هيچ گونه پيشامدي هر کدام به ميني‌بوس از قبل پيش‌بيني شده خود به سوي مهاباد حرکت کرديم. کليه کوله‌ها مجددا توسط يکدستگاه کاميون به دفتر هيات کوهنودي منتقل شد. ساعت 20 در حالي که همه از اجراي يک برنامه بسيار موفق شاد بودند در محل هيات کوله‌هاي خود را تحويل گرفتند و با يک کوله‌بار دوستي و صميميت از هم جدا شده خداحافظي کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *