کوه پیمایی, گزارشات صعود, معرفی کوه‌های منطقه

برنامه‌ی صعود به غار رفته و ارتفاعات لند شیخان سال 88

برنامه ی صعود به غار رفته و ارتفاعات لند شیخان

ساعت حرکت: 06:15 صبح روز جمعه 6/9/1388 دفتر کانون کوهنوردان اوراز مهاباد

تعداد نفرات:23 نفر

سرپرست برنامه:آقای جمال عزیزی

وسیله‌‌ی نقلیه: یک دستگاه مینی‌بوی و خودرو رنجرور

هزینه سفر هر نفر : 2 هزار تومان

منطقه ی جغرافیایی:

بخشی از رشته کوه زاگرس و حد فاصل بین مهاباد و پیرانشهر معروف به منطقه سرشاخان بوده و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است که در تابستان دارای آب و هوای نسبتا  گرم و در زمستان تا حدودی سرد است که با بارش برف نیز همراه می باشد. بارش برف در این منطقه از اواخر مهر و اوایل آبان ماه شروع می‌شود.
قلل این مجموعه شامل کوه‌های 1-لند شیخان2-قلات هیلم3-قلات شاه4-کانی سپی5-سپی سنگ6-میدان استر و آلوک است.

مسیر حرکت : از کیلومتر 15 جاده مهاباد به سردشت و با رد شدن از پل حاجی مامیان آغاز جاده روستائی و آسفالته دره سیاقول خواهد بود. جاده‌ی خاکی در ادامه مسیر از گردنه‌ی زیندو سپی و بعد آن پل داغه می‌کذرد که در نهایت به روستای  “سیلم” ختم می شود. بعد آن باید از روستاهای  قره‌داغ و باگردان نیز گذشت. دره شیخان نیز سر آغاز دوباره به نظر می‌رسید و مجددا با روستایی برخوردیم که شیخان نام دارد. که شروع کوهپیمایی ما از ده سرهول آغاز می‌شود.(هول به معنای گله می باشد)

حدود 50 قدمی ده سرهول اولین دره به نام سرتنگ است  که دلیل نام‌گذاری آن تنگی این دره است.
پوشش گیاهی:

این منطقه در تابستان ییلاق و محل استقرار دامهای روستاییان است از پاییز به بعد تقریبا خشک است. دامنه‌ی کوه‌های این منطقه از پوشش گیاهی  نسبتا زیاد خارو گون است که هر چه ارتفاع زیادتر می‌شود این پوشش نیز کمتر و به حالت پراکنده و در نهایت به صخره های کوتاه و پیوسته ختم می شد.

حیوانات این منطقه: روباه -خرگوش-کبک و خرس هستند.

کوهپیمائی برنامه‌ی امروز از حدود ساعت 8 صبح بعد از پیاده شدن از مینی‌بوس با شیبی تقریبا 40-50 درجه شروع شد و مسیر حرکت ما به سمت “غاررفته” بود که در انتهای این شیب قرار دارد. در این غار تونلی وجود دارد دخمه‌ای شکل و محل خروج آب جاری و زلالی است که سرچشمه رودخانه “کوتر” شاخه‌ی غربی دریاچه سد مهاباد را تغذیه می‌کند. ساعت 10 به غار رسیدیم و
بعد از صرف صبحانه به طرف به ارتفاعات بالای غار حرکت کردیم بخشی از این مسیر را در حدود 45 دقیقه  دست به سنگ شدیم که شیب مسیرها نیز مثبت و پلکانی بود تا زیر صخره‌های قله لند شیخان قرار گیریم.
بعد از به پایان رسیدن مسیرهای سنگی هوای سردتر شد و مسیر از پوشش برفی می‌گذشت.  اولین برف امسال تقریبا حدود 15 سانتیمتر بود که شب گذشته باریده بود. در ارتفاع زیر قله آبها یخ زده و قندیلهای یخی از صخره‌ها آویخته بود. ساعت 14 زیر اندازها را روی برف پهن کرده ناهار را در هوایی مناسب تر از ارتفاعات بالاتر صرف کردیم. بازگشت از مسیر مالرو و عمدتا گلی و برفی تا نزدیک به دره سرتنگ انجام شد و ساعت 17 تمام اعضای تیم در نهایت سلامت در روستا‌ی سرهولان سوار بر مینی‌بوس به سوی مهاباد حرکت کردیم.

عبور از مسیر سنگی و صخره‌ای با دست به سنگ شدن و تفریح و برف بازی  دوستان در طی مسیر از مفرح ترین بخشهای این برنامه بود.

گزارش از سحر عبدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *