کوه نوردی, گزارشات صعود

گزارش صعود کوهنوردان شهرستان مهاباد به قله سبلان سال 87 (1)

زمان برنامه: 6/12/87 لغايت 9/12/87

تعداد افراد شرکت‌کننده در برنامه: 9نفر همگي آقا

روزشمار برنامه:

سه‌شنبه: 6/12/87

تيم شهرستان مهاباد مرکب از 9 نفر کوهنورد آقا به سرپرستي طاهر پناهي صبح روز سه‌شنبه مورخ 6/12/87 رأس ساعت 6:20 دقيقه با يک دستگاه ميني‌بوس فيات از شهرستان مهاباد عازم شهرستان مشکين‌شهر براي سعود به قله سبلان شد. صبحانه و ناهار طبق برنامه از قبل هماهنگ شده در داخل ميني‌بوس صرف شد (به دليل از دست ندادن وقت). تيم ساعت 14:30 به منطقه آب گرم؟؟؟؟؟ رسيدقرار بود شب را در شابيل بمانيم اما به دليل داشتن وقت تصميم گرفتيم که تيم را مقداري به بالا ببريم تا کار فردا را کمي راحتتر کرده باشيم. ساعت 15:20 دقيقه به طرف بالا حرکت کرديم پس از 2 ساعت کوهپيمايي در مسير شيبي تند و برف‌کوبي نسبتاً کم قبل از غروب آفتاب کمپ را برقرار کرده و همنوردان به صرف شام و استراحت پرداختند (ارتفاع کمپ اول 3300متر)

چهارشنبه: 7/12/87 ساعت 6 صبح از خواب بيدار شده مشغول صرف صبحانه و جمع نمودن کمپ شديم تا ساعت 8 صبح به طرف پناهگاه در ارتفاع 3700 متري حرکت کنيم که متاسفانه هواي داخل پناهگاه نيز خيلي سرد بود درضمن کوهنورداني نيز از شهرستانهاي نقده، اراک و تبريز در پناهگاه بودند. پس از زدن چادر همنوردان به استراحت و صرف ناهار پرداختند. ساعت حرکت تيم به طرف بالا براي هم‌هوايي ساعت 14:06 دقيقه به طرف بالاحرکت کرديم، تيم پس از 300 متر ارتفاع گرفتن همنوردان حدود 20 دقيقه به استراحت، نوشيدن آب و خوردن چاي و تنقلات پرداختند سپس به کمپ بازگشته به استراحت، نوشيدن آب و خوردن چايي و تنقلات پرداختند، سپس به کمپ بازگشته به استراحت، صرف شام و آماده نمودن خود براي فردا شدند. از طرف بنده ساعت 4 بامداد براي صرف صبحانه و آماده‌سازي کوهنوردان براي صعود تعيين شد.

پنج شنبه 8/12/87

ساعت 4 بامداد همنوردان از خواب بيدار شده مشغول صرف صبحانه و بستن کوله‌ها براي صعود شدند به دليل سردي هوا ساعت 6 صبح تعيين شد در همين ابتدا دماسنج دماي هوا را 8- درجه نشان داد. هوا کم کم سردتر شد و دماي هوا قبل از تلوع خورشيد به 12- و تا 14- پايين آمد. با طلوع خورشيد از سردي هوا کاسته شد و گرمي آفتاب دوستان را درآغوش کشيد. هوا کاملاً صاف و شرايط براي سعود عالي است تيم در شرايط مساعدي است به جز يک نفر از همنوردان (ميلاد صفائي). تيم رفته رفته با آهنگ موزون خود را به بالا مي‌کشاند که ناگهان ميلاد صفائي اظهار خستگي نموده و از سعود  منصرف مي‌شود. پس از کمي صحبت کردن تصميم گرفته شد که همراه دياکو در آخر تيم آرام آرام به صعود خود ادامه دهند تا کندي حرکت وي به تيم در اين هواي سرد لطمه نزند. پس از کوهپيمايي سخت و طاقت‌فرسا و تغييرات لحظه‌اي آب و هوا بلاخره تيم در ساعت 11:30 در هنايت صحت وسلامت همنوردان و خصوصاً ميلاد صعود مي‌نمايد. هواي قله واقعاً خراب و همراه با وزيدن باد شديد کولاک و سرماي فوق‌العاده که بالغ بر 30- درجه بود همه ما را اذيت کرد. پس از گرفتن چند عکس بر روي قلعه با توجه به اينکه از خرابي هوا در بعد‌ازظهر مطله بوديم سريعاً تيم به پايين برگشته و رأس ساعت 14:15 دقيقه خود را به پناهگاه رسانديم و تا صبح در آنجا مانديم. با اين توضيح که ساعت حرکت و برگشت هم 8 صبح تعيين شد.

جمعه 9/12/87

ساعت 7:15 دقيقه به طرف شابيل حرکت نموديم پس از دونيم‌ساعت کوه‌پيمايي در ساعت 10:45 دقيقه به شابيل رسيديم. هنوز ماشين ما برنگشته‌بود. به هتلي که در شابيل بود رفتيم و از آب گرم معدني آن براي ماساژ و رفع خستگي بچه‌ها استفاده نمائيم که هزينه يک ساعت استفاده از اين آب گرم در اين ارتفاع فقط 1000 تومان بود که به اندازه صعود براي رفع خستگي ارزشمند بود. پس از يک ساعت شنا و استحمام در اين آب گرم ماشين در ساعت 12:30 دقيقه از راه رسيد. شابيل را به مقصد مهاباد ترک نموديم. در مشکين‌شهر در رستوران مش‌تقي واقع در فلکه سبلان ناهار را صرف کرده و سپس عازم شهرستان مهاباد شديم که در ساعت 23:30 تمام دوستان در نهايتصحت و سلامت به شهرستان مهاباد برگشته و روانه منزل شديم.

افراد شرکت کننده در اين برنامه : طاهر پناهي(سرپرست)، عزيز امام جمعه، امير دمکري، اسماعيل خليلي، محمد خضري، هه‌ژار خضري، دياکو افشردل، راميار برزنجي و ميلاد صفائي.

تهيه کننده طاهر پناهي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *