کوه پیمایی, گزارشات صعود

گزارش برنامه‌ي میدان به‌له‌ک – دره هه‌وشينان سال 88

گزارش برنامه‌ي میدان به‌له‌ک دره هه‌وشينان

روز جمعه مورخه 18/10/88

 

شروع برنامه: ساعت 6:45 دقيقه‌ صبح

اتمام برنامه: ساعت 17:20 دقيقه عصر همان روز

سرپرست برنامه: آقاي حسن سينا

تعداد نفرات: 16 نفر آقا و 6 نفر خانم

وسيله‌ي نقليه: يك دستگاه خودروي ميني‌بوس

منطقه‌ي “ميدان بلک” گردنه‌ای‌ است در حدود بيست كيلومتري جاده‌ي مهاباد – پسوه واقع شده است، بيشتر ارتفاعات و دامنه‌هاي اين منطقه به دلیل هواي منحصر به فرد و برف‌گير بودن آن جهت اجراي برنامه‌هاي زمستاني بسيار مناسب مي‌باشد كه همراه داشتن وسايل و تجهيزات مناسب فصل را نيز ضروري مي‌سازد. جهت رسيدن به دره‌ها‌ي “بازرگه، هه‌وشينان و ديلكه” كه جزء اين منطقه به حساب مي‌آيند بايستي از منطقه‌ي “ميدان به‌له‌ك” به ارتفاع حدود 2600 متر، وارد دره‌هاي بازرگه، ديلكه و هه‌وشينان شد.

ابتداي حركت از دامنه‌ي ارتفاعات مشرف بر جاده، همان ميدان به‌له‌ك، آنهم با عبور از ميان برف آغاز شد كه آقاي ابراهيم خاتمي به عنوان جلودار تيم، از تعدادي از افراد گروه خواست كه با توجه به ميزان برف موجود در دامنه‌ي ارتفاعات به نوبت به ابتداي صف رفته و جهت باز كردن راه برف‌كوبي نمايند، قابل ذكر اينكه قسمت‌هايي از مسير كه در طول روزهاي زمستاني كمتر آفتاب‌گير مي‌باشند به نسبت ديگر قسمت‌ها حجم برف بيشتري دارد. در طول مسير برفي كه شيب مسير تندتر مي‌شد و طبعاً برف آنجا هم حجم بيشتري داشت، آقاي جمال عزيزي تعدادي از افراد كه بيشتر شامل جوانان تيم بود را جهت عبور از روي صخره‌ها و شيب‌هاي برفي انتخاب نمودند كه حركت بيشتر به صورت صعود رو به بالا با گذر از روي صخره‌هاي يك الي دو متري و يا گذر از شيب‌هاي برفي و در قسمتي از مسير هم به صورت تراورس انجام شد.

ساعت حدود 10 صبح به محلی جهت صرف صبحانه رسيديم و پس از استراحتی يك ساعته در محل و صرف صبحانه‌ي مفصلي که آن هم همراه با مراسم تولد اينجانب بود به سمت دره‌ي هه‌وشينان به راه افتاديم. كميته‌ي سرپرستي كانون به اتفاق تصميم به اهداي عكس يادبود، همراه با تبريك سالروز تولد به كليه‌ي اعضاي كانون گرفته‌اند در اقدامي غافلگيرانه قبل از صرف صبحانه مراسم تولد باشكوهي براي اينجانب برگزار نمودند، كه بنده بر خود واجب مي‌دانم دوباره از كليه‌ي عزيزان حاضر در برنامه و اعضای کمیته روابط عمومی كه متأسفانه در برنامه حضور نداشتند، نهايت تشكر و قدرداني را نموده و بايد بگم كه چنين جشن تولدي نه تا كنون براي كسي برگزار شده و نه برگزار خواهد شد و من كاملاً غافلگير شدم. پس از چند ساعتي كوهپيمايي سبك به حدود100 متری مانده به دره‌ي “هه‌وشينان” رسيديم كه در نزديكي روستاي مخروبه‌ي و متروکه‌ی هه‌وشينان اتراق كرديم. پس از استراحت كوتاهي آقايان جمال عزيزي و جمال يوسفي همراه جوانان تيم بر روي صخره‌هاي اطراف تمرينات مخصوص سنگ كوتاه را كار كردند كه اين تمرينات شامل تراورس، صعود و فرود بدون ابزار بود. پس از تمرين  نهار را آماده كرده، با توجه به اينكه برنامه بيشتر در هه‌وشينان اجرا مي‌شد و راه چنداني تا رسيدن به انتهاي مسير باقي نمانده بود لذا جهت صرف نهار به مدت تقريباً دو ساعت و نيم در همانجا مانده و با رسيدن راننده‌ي تيم آقاي حسين عزيزي به همراه دو تن از اعضاي گروه كه در پي ايشان رفته بودند، نهار براي اين عزيزان نيز مهيا شد. پس از جمع‌آوري وسايل، همگي به صف شده و به طرف انتهاي مسير حركت كرديم.

در نهايت حدود ساعت 5 بعد از ظهر به استخر پرورش ماهي هه‌وشينان رسيديم، همگي سوار مینی‌بوس شده و  همراه اعضاي گروه که مانند هميشه پرانرژي و سرحال هستند به طرف مهاباد بازگشتیم.

گزارشاز : سوميه كريم‌زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *