سنگ‌نوردی طبیعت, معرفی کوه‌های منطقه, همایش‌ها و یاد بودها

گزارش همایش سنگنوردی و افتتاح مسیر زنده یاد مقبل هنرپژوه سال 88

(طول صعود:280 متر، ارتفاع از سطح دریا: 1600 متر)

جمعه 8 آبان 1388

لک‌بن – منطقه سرشاخان (بین مهاباد و پیرانشهر)

منطقه سرشاخان در حد فاصل مهاباد و پیرانشهر قرار دارد. این منطقه شامل قلل: سپی‌سنگ(2920)،‌ قلات شاه(2850 متر آثار بجای مانده از دوره اوراتو‌ها)، بردی زنگی، قلات هیلم، قلان مصطفی بگ، لند شیخان و دره‌های زیبای کانی زرد، دولی شیخان، بنگوین، بازارگه، ‌هوشین، بابکر آباد، کیله و شیوه‌برسی و هم چنین چشمه‌های گوارای کانی زرد، کانی سپی تورگن، کانی رش و غارهایی به نامهای گامیشان، رفته، شاز و قاز ، قلاتی شاه، تاته برد و غار قبری است. پوشش گیاهی این منطقه شامل صدها هکتار گل لاله (شلیره) و گیاهان داروئی و سبزی های خوردنی چون کنگر، ریواس، تره کوهی(کوراده) و گونه‌های جانوری آن شامل: خرس، بزکوهی، کبک، روباه، گرگ و خرگوش است. برای دسترسی به این منطقه از طریق مهاباد باید از جاده آسفاته مهاباد به پسوه-پیرانشهر عبور کرد. این جاده از ساحل شمالی دریاچه سد مهاباد شروع شده بعد از گذشتن از گردنه‌ی میدان بلک و عبور از کنار ایستگاه پرورش ماهی دره هوشین به روستای لک‌بن میرسد(یک ساعت) و در ادامه به پسوه و گردکشانه و سه راهی نقده – پیرانشهر ختم می‌شود. از ابتدای جاده روستائی شن‌ریزی شده تا ابتدای دیواره گلو حدود 3 کیلومتر است.

روز جمعه 8/8/88 مسیر مقبل توسط گروه سامرند نقده در هوایی بارانی و بسیار مفرح با حضور اعضای خانواده زنده یادان محمد اوراز، سامان نعمتی و مقبل هنرپژوه و تعداد زیادی از کوهنوردان شهرهای اطراف افتتاح شد.

به علت بارندگی که از شب قبل شروع شده بود و به دلیل رعایت نکات ایمنی صعود تا انتهای مسیر ممکن نبود و سنگنوردان گروه سامرند به سرپرستی امین پارسا و با حضور منصور گلابی فقط تابلوی مشخصات مسیر را در کارگاه اول نصب کردند. در این مراسم مسئولین تربیت بدنی و هیات کوهنوردی نقده و خانواده مقبل از سرپرست و اعضای گروه سامرند با اهدای لوح تقدیر کردند.

لازم به ذکر است در این مراسم آقای مولود بایزیدی(از نقده) قهرمان طلایی کاراته آسیا و نفر سوم جهان به همراه اعضای باشگاه خود حضور داشتند و از طرف کوهنوردان با اهدای بنر اوراز و مقبل مورد تقدیر قرار گرفتند.

پس از اتمام مراسم 12 نفر از اعضای کانون در دو گروه به سرپرستی آقایان سینا و عزیزی از کنار دیواره شرقی در زیر بارش متناوب باران و هوایی بسیار خوب و مفرح به کوهپیمایی پرداخته (بیشتر مسیر نیاز به دست‌به سنگ شدن داشت) و سه ساعت بعد حدود ساعت 16 به محل چادرها بازگشته پس از خداحافظی از دوستان نقده‌ای که از دیشب در محل چادر زده بودند جهت صرف ناهار با مینی‌بوس به طرف ابتدای دره هوشین حرکت کردیم. پس از صرف ناهار ساعت 18 هنگامی که دوباره ریزش باران شروع می‌شد به مهاباد رسیدیم.

در این همایش دیدار با دوستان و همنوردان بسیار با ارزش است. دوستان اینترنتی که به وبلاگ ما سر میزنند و اولین بار بود که آنها را میدیدیم باعث خوشحالی ما شد. دیدار با همنوردان عزیزی از شهرهای  سقز(البته رامیار نیامده بود)، ارومیه ( آقای توفیق جاوید)، سنندج، پیرانشهر و گروه قاجر قروه و خانواده های زنده‌یادان محمد اوراز، سامان نعمتی و مقبل هنرپژوه و دوستانی از سنگنوردان نقده به یاد ماندنی خواهد بود.

در آخر جای دوستانی که نتوانستند بیاییند خالی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *