کوه پیمایی, گزارشات صعود

گزارش برنامه کوهپيمائي سپي سنگ سال 88

گزارش برنامه کوهپيمائي سپي سنگ جمعه 1 خرداد

منطقه دره شيخان   (روستاي قلات سنان)

صبح روز جمعه 1 خرداد 1388ساعت 5:30 صبح، زمان تجمع اعضاي کانون براي شرکت در برنامه کوهپيمائي به مقصد ارتفاعات سپي سنگ (سفيد سنگ 2800 متر ارتفاع) واقع در جنوب غربي مهاباد تعيين شده بود. 51 نفر از ثبت نام کنندگان در اين برنامه مقابل دفتر کانون کوهنوردان اوراز مهاباد حاضر شدند تا به وسيله 3 دستگاه ميني‌بوس ساعت 6 حرکت نمايند. سپي سنگ در ادامه خط الراس بلندترين قله منطقه جنوب غربي مهاباد يعني (ميدان استر حدود3000) متر ارتفاع  به سمت غرب قرار دارد. هنوز ارتفاعات ميدان استر پوشيده از برف بود ولي در دامنه‌ي قله صخره‌اي سپي سنگ در چند شيار برف باقي مانده بود.

مقصد روستاي قلات سنان بود در حدود 40 کيلومتري مهاباد. هوا خنک و در ارتفاع پايين مه‌آلود بود به طوريکه هرچه جلوتر مي‌رفتيم بر غلظت مه و غبار محلي افزوده مي‌شد. از جاده سردشت با عبور ار کنار درياچه سد مهاباد تا روستاي “سياقول پايين” جاده آسفالته است. از آن به بعد جاده شني روستائي ولي تسطيح شده و مناسب است. 3 دستگاه ميني‌بوس حامل کوهنوردان از کنار روستاي کوچک مزرا (مزرعه) گذشته و بعد از عبور از پل فلزي رودخانه” که‌وته‌ر” که به سد مهاباد ميريزد و روستاهاي  سلم، باگردان و شيخان ساعت 7:30 به روستاي کوچک قلات سنان ميرسيم.

در يک کيلومتري جاده ييلاقي روستا به سمت جنوب غرب که فقط با تراکتور و جيپ از آن مي‌تواند عبور کرد به دو دره ميرسيم يکي سمت راست در ادامه جاده با عبور از رودخانه و حرکت از ميان کوچه‌باغ زيبا هنگامي که صداي هارموني زيباي پرندگان با خروش عبور آب از ميان سنگها را مي‌توان شنيد به دامنه زيباي نيلان و ئه‌شکه‌وتان ميرسد همانجائي که دو هفته قبل برنامه شب ماني و صعود 100 نفر از کوهنوردان به قله قلات شاه صورت گرفت. و ديگري در سمت چپ با عبور از يک پل کوچک از ميان درختان و پوشش گياهي انبوه  به ايستگاه پرورش ماهي ميرسيم. ماهيان قزل‌آلا از آب گواراي چشمه‌اي پرآب و آرام که از شکاف چند سنگ بزرگ خارج مي‌شود پرورش مي‌يابند.

کمي جلوتر در امتداد نهر آب کوهنوردان ساعت 8:15 براي صرف صبحانه کنار چشمه‌ي آبي بسيار گوارا توقف مي‌کنند. ايجا لوله‌اي نهفته در دل زمين آب چشمه‌اي را از ارتفاع به محل آبشخور دامها هدايت مي‌کند. روستائيان با عبور از کنار اين آبشخور احشام خود را در ادامه مسير مالرو به مراتع مرتفع‌تر که به آن (هه‌وار) مي‌گوئيم منتقل مي‌کنند. ساعت 9 بعد از صرف صبحانه گروه راه خود را از ميان پوشش سرسبز گياهي منطقه با شيبي بسيار ملايم به سوي اولين محل چادر کوچ‌نشينان (هه‌وار) ادامه مي‌دهد. کنار نهر آب پوشيده از پونه است و دامنه کوه را درختان زالزالک، و آلبالوي وحشي و درختچه‌هاي تيروي و که‌وت و گلهاي شيلان پوشانده است.  از کنار چادرها (ره‌ش مال) شيب مسير بيشتر مي‌شود به طوري که بعد از نيم ساعت به دليل شيب بسيار تند، حرکت گروه کندتر شده و تيم به دو دسته تقسيم مي‌شود. غبار غليظ هوا  کم کم برطرف شده و آفتاب و آسمان بدون ابر دليلي بر گرمتر شدن بيشتر هوا است که باعث مي‌شود گروهي از تيم که کندتر حرکت مي‌کنند به سرپرستي آقاي فرهاد حسنخالي کمي ديرتر به گروه اول در خط‌الراس کوه ملحق مي‌شود. اينجا ديگر پوشش کياهي بوته‌هاي گون (گه‌وه‌ن) است به دليل پوشش وسيع بوته‌هاي پرخار گون فقط بايد در مسير پاکوب حرکت کرد در غير از اين به قول بچه‌هاي جوان کانون تا پايان راه دچار طب سوزني رايگان خواهيم شد. ريواس نيز در اين منطقه بسيار مي‌رويد و بسيار هم مورد علاقه مردم است. در يک دوره زماني کوتا هنگامي که ارتفاع ساقه ريواس به 20 الي 30 سانتي‌متر ميرسد و هنوز کلاله‌ آن به گل زيباي ريواس تبديل نشده توسط روستائيان  چيده ‌شده و براي فروش به شهر‌ها فرستاده مي‌شود. به غير از مناطق بسيار مرتفع و در لابلاي صخره‌ها ديگر تا هنگام خشک شدن آن کمتر مي‌توان آن را يافت. ولي به دليل دسترسي مشکل روستائيان به اين ارتفاع بوته‌هاي ريواس به بلندي 50 سانتي‌متر  هنوز پابرجا بود. تيم بعد از طي حدود پانصد متر در خط الراس و مقداري دست به سنگ شدن ساعت 12 براي استراحتي کوتاه توقف کرد. به دليل قرار گرفتن در خط‌الراس هوا خنک تر شده باد نسبتا تندي مي‌وزد. از اينجا قلل ميدان استر، سپي‌سنگ در سمت چپ و قلات شاه و لند شيخان در سمت راست ديده مي‌شود.با توجه به اينکه در اين برنامه، کوهپيمائي تا دامنه سپي سنگ پيش بيني شده بود و هدف دسترسي به قله نبود(زيرا از اين مسير زماني طولاني تر از مسير معمول نياز است)  تيم به دو گروه تقسيم شد.18 نفر از کوهنوردان به سرپرستي آقاي رحيم خياط حرکت خود را در ادامه‌ي خط‌الراس تا زير صخره قله ادامه داده و قرار شد ساعت 17 در محل روستاي قلات سنان به ما بپيوندند.

گروه دوم شامل بقيه اعضاي تيم به سرپرستس آقاي جمال عزيزي  با حرکت از مسير پاکوب در شيبي ملايم با عبور از ميان پوشش وسيع گون و از کنار چشمه‌هاي گوارا به ارتفاع پايين‌تر و محل چادرهاي روستائي برگشتيم. ساعت 14:30 در همان محل نهار صرف شد و پس از استراحت ساعت 16 به طرف روستا برگشتيم. گروه دوم ساعت 18 در باغي نرسيده به روستا به ما پيوستند و پس از صرف چاي و تنقلات در فضائي زيبا و هوائي خنک آماده حرکت شديم. ساعت 19:30 کليه کوهنوردان در نهايت سلامت سوار بر ميني‌بوسها از همان مسير صبح به مهاباد مراجعت کردند. طبق معمول در مسير 5 کيلومتر آخر کنار درياچه سد مهاباد تا شهر درگير ترافيک نيمه سنگين شده ساعت 21 به شهر رسيديم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *