کوه پیمایی, گزارشات صعود

گزارش برنامه کوهپیمایی آبشار خه‌رپاپ(منطقه پیرانشهر) سال 89

گزارش برنامه کوهپیمایی روز جمعه 7 خرداد ماه 1389

مقصد: آبشار خه‌رپاپ(منطقه پیرانشهر)

هدف برنامه:  پیمایش منطقه جنگلی و دیدن آبشار

نوع برنامه : گلگشت نیمه سنگین در شرایط مناسب آب و هوایی

سرپرست: آقای ابراهیم خاتمی

محل برنامه:  شهرستان پیرانشهر-منطفه خه‌رپاپ

تعداد: 38 نفر

ساعت 6:30 صبح روز جمعه 7 خرداد ماه از مقابل کانون کوهنوردان اوراز مهاباد به وسیله دو دستگاه مینی‌بوس به طرف پیرانشهر حرکت کردیم. در مسیر جاده مهابادبه  ارومیه بعد از 25 کیلومتر به سه‌راهی نقده میرسیم. با گذشتن از بخش محمد یار حدود 15 کیلومتر تا نقده راه است و از نقده به طرف پیرانشهر حدود 45 دقیقه راه باقی است. بیشتر از 20 کیلومتر هم از جاده پیرانشهر به سردشت را باید طی کرد تا به روستای “گه‌زگه‌سک منگور” رسید. این روستا کنار جاده اصلی قرار دارد. در مسیر با توافق کوهنوردان بجای صبحانه مقداری نان محلی و تنقلات صرف شد. ساعت 8:30 از مینی‌بوسها پیاده شده در دامنه سرسبز با شیب متوسط و از محل مالرو به طرف منطقه جنگلی حرکت کردیم. پوشش گیاهی این منطقه مانند پوشش  جنگلی زاگرس شامل درختان گردو، بلوط، آلبالوی وحشی،قه‌زوان(چاتلانقوش، به نقل از فرهنگ هه‌مبانه بورینه استاد هه‌ژار) درختچه‌های انار و گلهای شیلان است. گلهای شقایق و گیاهان دارویی مختلف پوشش گیاهی مراتع را تشکیل می‌دهد.از حیوانات هم میتوان گرگ، خرس، روباه، لاک‌پشت و مار را نام برد. فصل بهار و ماه اردیبهشت بهترین فصل برای دیدن منطقه است هرچند جنگل خرپاپ پاییز بسیار زیبایی دارد. آب رودخانه جاری در دره که آب آبشار خرپاپ هم به آن میریزد به تفریح‌گاه “پردانان” میرسد که کنار جاده اصلی پیرانشهر به سردشت است و آب این رود با پیوستن به چند رودخانه از جمله آبهای منطقه سرشاخان مهاباد رودخانه خروشان  “کلوی” یا زاب را ایجاد کرده که پس از عبور از دره معروف و زیبای “گرژال” و کنار شهر سردشت به خاک کردستان عراق وارد می‌شود. سرچشمه اصلی این رود کوههای قندیل است.

پس از پایان شیب اول که حدود یک ساعت طول کشید مدتی به استراحت پرداخته اولین عکس گروهی برای یادبود این برنامه گرفته شد. بقیه مسیر پاکوب و بدون شیب به طرف دره آبشار خه‌رپاپ در حدود کمتر از یک ساعت طی شد. قسمت سوم راه شیبی نسبتا تند بود به طرف دره به سمت پایین از مسیری با پیچ‌وخم‌های بسیار تا  ساعت 12 به محل استراحت واقع در کنار رودخانه پردانان رسیدیم و زیر سایه انبوه درختان گردو کنار چشمه‌ای گوارا بجای صبحانه هرکدام مختصر خوراکی صرف کردند. کوله‌ها را در همان محل گذاشته جهت دیدن آبشار از روی پل (با تنه درختان و سنگ ساخته شده) عبور کرده و با گذر از تخته‌سنگهای کنار رودخانه خروشان وارد دره‌ای عمود بر رودخانه شده بعد از طی مسیر پاکوب باریک از میان گیاهان و درختان انبوه به آبشار زیبای خه‌رپاپ رسیدیم. بعد از گرفتن عکس ساعت 14 به محل استراحت برگشته پس از صرف ناهار و استراحت ساعت 17 به طرف روستای “گه‌زگه‌سک” از همان مسیری که آمده بودیم بازگشتیم. برای رسیدن به آبشار از دومسیر دره پردانان و یا یال بالاسری روستای مذکور می‌توان بهره برد که ازهر کدام تقریبا 3 ساعت راه است. آنتن دهی مبایل وجود ندارد و هیچ پایگاه امدادی نیز ایجاد نشده است. ولی از این مسیر برای حمل بار توسط قاطر بسیار استفاده می‌شود بخصوص آنکه این دره به قندیل و مرز عراق منتهی می‌شود از دیرباز محل حمل کالا به وسیله قاطر بوده است.

در راه باز هم به دلیل شیب تند بازگشت چند دقیقه ‌ای استراحت کرده ساعت 19:30 به محل پارک مینی‌بوسها رسیده و با تاخیری حدود 15 دقیقه از مسیر جاده اصلی پیرانشهر، نقده به مهاباد بازگشتیم.ساعت 22:30 به همراه کلیه نفرات حاضر در برنامه در نهایت سلامت و بدون هیچ مشکلی به مهاباد رسیدیم. گفتنی است یک تیم 5 نفره از اعضای کانون تازه تاسیس کوهنوردان دانشگاه آزاد مهاباد نیز در این برنامه حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *